Spływy kajakowe na Nidą. Informacje o rzece.

Nida – zgodnie z nazwą – jest bez wątpienia osią i kręgosłupem całego Ponidzia i najciekawszą rzeką woj. Świętokrzyskiego. Wijąca się niezmierzoną ilością meandrów wśród morza łąk i pastwisk, wraz z położonymi nad jej brzegami miasteczkami tworzy niezwykły krajobraz tej krainy.

kajaki splywy nida

Nida jest rzeką o charakterze nizinnym i niskim spadku,  płynącą po piaszczystym podłożu w szerokiej dolinie. Powstaje z połączenia Białej i Czarnej Nidy w Brzegach. Źródła Białej Nidy znajdują się w woj. Śląskim natomiast Czarna Nida wypływa z centralnej części Gór Świętokrzyskich. Całkowita długość Nidy wynosi 156,2 km. Swój bieg kończy wpadając do Wisły niedaleko Nowego Korczyna.

Spływy kajakowe można zacząć na Czarnej Nidzie z Morawicy, a na Białej Nidzie z miejscowości Mniszek. Na właściwej Nidzie znajduje się wiele łatwo dostępnych i wygodnych  miejsc, aby zacząć spływ kajakiem.

kajaki splywy nida

Nida – ciekawostki:

  • Nida należy do najcieplejszych rzek w Polsce. W lecie, jej wody osiągają temperaturę do 27 C0
  • Choć Nida nie wpływa bezpośrednio do morza, posiada własną deltę. Między Motkowicami a Skowronnem Dolnym rzeka rozdziela się i płynie wieloma korytami przez podmokłe i bagienne tereny tworząc unikatowy przykład ‘ delty śródlądowej’. Jest to królestwo owadów i wielu rzadkich gatunków ptaków.
  • Wczesną wiosną na otaczających Nidę łąkach rozkwita bardzo rzadki i chroniony ‘miłek wiosenny’. Złocistożółty dywan pokrywający ponidziańskie łąki jest symbolem tej krainy.
  • Nida jest określana mianem nabardziej rybnej rzeki w Polsce. Na niej właśnie padły krajowe rekordy dwu ryb drapieżnych o jakich marzą wędkarze – szczupaka – 128 cm oraz sandacza – 109 cm.

 

Legenda o Nidzie

Dawno temu żyła niedaleko rzeki młoda i piękna niewiasta o imieniu Nida, w której zakochał się mężny rycerz Olbrom. Dziewczyna, odwzajemniając miłość, obiecała oddać rękę ukochanemu. Jednak Olbrom okazał się niestały w uczuciach i porzucił ją dla nowej narzeczonej. Nida, nie mogąc znieść takiego nieszczęścia, znalazła ukojenie w toni rzeki. Na pamiątkę tej smutnej historii okoliczni mieszkańcy mieli nazwać rzekę imieniem dziewczyny.